Оренда комунального майна: про нові зміни переваги та недоліки затвердженого Порядку
2020 рік став перехідним у питаннях оренди державного та комунального майна. Так на початку 2020 року набрав чинності новий Закон України «Про оренду державного та комунального майна». Третього червня Кабінет Міністрів України затвердив новий Порядок передачі в оренду державного та комунального майна.
Зазначені акти передбачають проведення з 1 жовтня процедури передачі в оренду майна через електронну торгову систему (ЕТС), адміністратором якої визначено державне підприємство “Прозорро. Продажі”
Які основні зміни відбулися для орендарів, балансоутримувачів та орендодавців?
Орендувати майно можна лише через аукціон
З 1 жовтня майно передається в оренду за результатами проведення аукціону виключно в ЕТС, у тому числі аукціону, предметом якого є право на продовження договору оренди майна.
Тобто, орендарі повинні подавати заяви на оренду майна або продовження договору оренди майна до ЕТС.
Тепер буде створено два типи переліків майна: комерційно-привабливе майно (воно здається через аукціони), та майно, що можна здавати в оренду без торгів. Вони оприлюднюються в електронній торговій системі та на офіційних сайтах орендодавців.
До Переліків буде включено майно, яке відповідає вимогам Закону та Порядку.
Порядок передачі в оренду абсолютно новий до нього не звикли ні орендарі, ні орендодавці. Очевидно, що є чимало неточностей у самих формулюваннях та узгодженості з іншими законодавчими актами. Проте така система має низку переваг.
Зокрема, кожен інтернет-користувач має можливість спостерігати за ходом електронного аукціону в режимі реального часу. Водночас інформація про кожного учасника є анонімною до закінчення електронного аукціону, крім інформації про номери учасників та їх кількість. Тобто посадові особи або будь-хто інший не знатимуть, хто з потенційних орендарів має інтерес до оренди того або іншого майна. Уже після завершення аукціону громадськість може дізнатися, хто став переможцем.
Принцип роботи електронного аукціону
Під час кожного раунду аукціону учасники протягом трьох хвилин роблять “крок”, збільшуючи суму. Якщо бере участь лише одна людина, то вона фактично стає переможцем. Саме з нею укладається договір оренди за платою, яку він запропонував, але вона має дорівнювати або перевищувати стартову орендну плату.
Формування протоколів про результати електронних аукціонів здійснюється в ЕТС автоматично в день завершення електронного аукціону
Переможець електронного аукціону та оператор електронного майданчика підписують протокол про його результати. Після чого оператор електронного майданчика надсилає протокол орендодавцю протягом чотирьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування. Орендодавець затверджує та оприлюднює такий протокол через особистий кабінет протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі, та натискає електронну кнопку “протокол затверджено” в інтерфейсі особистого кабінету.
До укладення договору оренди або в день підписання такого договору переможець електронного аукціону зобов’язаний сплатити аванс, визначений у проєкті договору.
Протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону, між орендодавцем та переможцем електронного аукціону укладається договір оренди майна.
Після оприлюднення укладеного договору оренди та підписаного акта приймання-передачі і натискання електронної кнопки в інтерфейсі особистого кабінету електронному аукціону автоматично присвоюється статус “аукціон завершено. Договір підписано”.