БОРОТЬБА З АМБРОЗІЄЮ – СПРАВА ВСІХ І КОЖНОГО

Дата: 29.07.2021 09:17
Кількість переглядів: 1315

БОРОТЬБА З АМБРОЗІЄЮ – СПРАВА ВСІХ І КОЖНОГО

 

Фото без опису

Амброзія полинолиста — дуже небезпечний карантинний бур’ян-алерген, який з повним правом можна назвати екологічно небезпечним, адже квітковий пилок амброзії - надзвичайно шкідливий для людини

В останні роки значне переміщення транспортних засобів із зерном до портів та в зворотному напрямку призвело до розповсюдження насіння амброзії полинолистої та заселення цього злісного бур’яну вздовж усіх основних автошляхів та залізничних шляхів, а в населених пунктах - вздовж узбіччя доріг. 

Крім того, на поля цей карантинний бур’ян попадає із погано очищеним насінням культурних рослин. Амброзія настільки пристосовується до умов, у які потрапляє, що їй не страшні будь-які екологічні зміни.

Амброзія полинолиста належить до карантинних бур'янів, які наносять велику шкоду не лише сільському господарству, але й здоров'ю людини. Бур’ян заселяє сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки, пасовища, пустирі, тощо.  Це однорічна яра рослина за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва полинолиста). Стебло і листя її опушене.  Добре розвинені рослини можуть давати по 30—40 тисяч насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тисяч. Насіння зберігає схожість у ґрунті  від 5 до 40 років. Вона надмірно висушує і виснажує ґрунти, в місцях  поширення  успішно витісняє  культурні  та  дикорослі  рослини.  Розповсюджується амброзія засміченим насіннєвим матеріалом, кормами  для  худоби та транспортними засобами. Це  справжній „зелений агресор”. Квітковий пилок амброзії шкідливий для здоров’я людини. В період цвітіння, з середини липня до настання осінніх  морозів  він  викликає  в людей, схильних  до  алергії, алергійне захворювання амброзійний  поліноз, яке  в народі  називають сінною  пропасницею. Пилок, потрапляючи  в  органи  дихання, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла та призводить до приступів бронхіальної астми.

Основними заходами боротьби з амброзією полинолистою є агротехнічний (дотримання сівозмін, правильний обробіток ґрунту, вчасний догляд за посівами), хімічний (обробка гербіцидами) та механічний (багаторазове скошування, тощо). Добрий ефект дає виривання рослин з корінням до початку цвітіння.

Система заходів по боротьбі з амброзією передбачає застосування різних методів: запобіжних, карантинних, агротехнічних, механічних та хімічних. До запобіжних методів боротьби відноситься старанне очищення посівного матеріалу від насіння амброзії, лущення стерні, періодична глибока оранка, досходова культивація, рихлення міжрядь. За допомогою карантинного контролю виявляють карантинні бур’яни, обслідуючи всі земельні угіддя, складаючи карти забруднення та визначаючи необхідні методи боротьби. Перше обстеження полів навесні проводиться після сівби до появи сходів ярих культур, а подальші - у період від з’явлення сходів висотою 12-15 см. Механічним методом знищують рослини до початку цвітіння, скошуючи та вириваючи (починаючи з ранньої весни), не даючи можливості цвісти та плодоносити, адже вона розмножується тільки насінням. Слід зазначити, що цей метод боротьби, в переважній більшості, залишається незавершеним, оскільки скошені в період бутонізації та цвітіння рослини треба спалити або закопати, бо пилок з них продовжує поширюватись. Ділянку, де розцвіла амброзія переорювати не можна, бо це кращий спосіб її розмножити. Хімічні методи - це знищення рослин за допомогою гербіцидів. При цьому слід знати, що амброзія чутлива до гербіцидів лише на початку розвитку – до утворення 2-5 листків, а в подальшому - її стійкість значно зростає.

Сільськогосподарським  товаровиробникам  та  населенню  слід  пам’ятати, що категорично забороняється завезення засміченої підкарантинної продукції у вільні від бур'яну зони; підкарантинні  об’єкти підлягають обов'язковому карантинному догляду та лабораторній експертизі, при виявленні бур'яну вантаж підлягає поверненню відправникові, або повторному  очищенню під  контролем  інспектора. При неможливості очищення проводиться переведення насіннєвого матеріалу в категорію зернопродуктів  на переробку; при виявленні насіння амброзії у кормових відходах, вони підлягають переробці з розмеленням часток не більше 1 мм, а малоцінні відходи знищують шляхом спалювання чи закопування на глибину 0,5 м.

Відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» громадяни, підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначені  правилами благоустрою території населеного пункту та прилеглу до цих об’єктів територію. Тобто, боротьба з бур’янами, в тому  числі з амброзією  полинолистою, обов’язок  кожного громадянина.     

Побузька селищна рада закликає всіх небайдужих до свого здоров’я і здоров’я оточуючих та екологічного благополуччя в громаді залучитися до плідної співпраці по знищенню амброзії на засмічених ділянках. Також звертаємось з проханням до керівників підприємств, організацій всіх форм власності, землекористувачів та населення проводити всі необхідні заходи по знищенню та недопущенню розповсюдження цього злісного бур'яну в 2021 році. Ми впевнені, що лише спільними зусиллями зможемо призупинити розповсюдження «зеленого агресора» – амброзії полинолистої. Не можна стояти осторонь, адже знищення амброзії збереже і фізичне здоров’я людей, і чистоту довкілля. Боротьба з амброзією повинна бути постійною, бо цей бур’ян оселяється на роки.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь