Як безпечно прибрати опале листя
Компост покращує якість, структуру та водопроникність ґрунту
В осінній період дерева скидають листя, яке за варварською традицією люди починають спалювати. Таке господарювання є небезпечним для довкілля та здоровʼя людей, а також знищує біорізноманіття.
Екологи закликають не спалювати опале листя, а компостувати його, а також залишати частину рослинності на землі, щоб створити умови для зимівлі тварин та комах.
У процесі згорання листя виділяються небезпечні для живих істот речовини, зокрема чадний газ, сажа, окис азоту, бензопірен і діоксини. Одна тонна спаленого листя викидає в повітря 30 кілограмів шкідливих речовин. Дим від таких вогнищ може викликати спазми бронхів, алергію, кашель, запаморочення. Окрім того, такі костри можуть спричинити масштабні пожежі.
Варто зазначити, що в Україні спалювання листя та сухостою заборонено і порушникам загрожують штрафи:
• на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 060 грн до 6 120 грн)
• на посадових осіб — від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15 300 грн до 21 420 грн).
Окрім того, з березня 2022 року в Україні спалювання сухостою вважається диверсією та кримінальним злочином, за який передбачено покарання у вигляді ув'язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна.
Одним з найкращих варіантів утилізації опалого листя є компостування. Так листя можна відвезти на спеціальну станцію, або ж створити компостер самостійно.
Для цього потрібно підготувати яму для листя, засипати його землею та періодично зволожувати. За 3-4 місяці утворюється компост — популярне органічне добриво. Компост покращує якість та структуру ґрунту, зокрема забезпечує кращу водопроникність. Це допомагає утримувати вологу та зменшує необхідність поливати рослини.
Таким чином компост повертає у ґрунт поживні речовини, які дерева використовували для свого росту.
Окрім того, компостування листя допомагає зменшити кількість органічних відходів, які потрапляють на сміттєзвалища. Це сприяє зменшенню негативного впливу на довкілля, адже листя не перетвориться на звалищний газ, та забезпечує раціональне використання природних ресурсів.
Варто зазначити, що деяким тваринам, наприклад їжакам та комахам, потрібне опале листя, щоб облаштувати місце для зимівлі. Якщо не розчищати зелені зони від опалого листя “до ґрунту”, це також допоможе його мешканцям найбільш вдало пережити зиму та захистить землю від морозів.