Наближається відповідальна пора для аграріїв: висів ярих культур!
З наближенням посівної кампанії підвищується попит на насіння сільськогосподарських культур як однієї із найважливіших складових технологічного процесу сільськогосподарського виробництва. Використання насіння певного сорту з високими посівними якостями – є одним із найбільш доступних факторів ефективного виробництва серед усіх затратних його складових (ПММ, добрива, засоби захисту тощо).
Проте зважаючи на перенасичення ринку насіння пропозиціями, варто уважно ставитись як до репутації продавців, так і до самого насіння та документів, які його супроводжують.
Варто знати, що насіння вводиться в обіг шляхом реалізації виключно після його сертифікації. Кожна партія насіння для реалізації супроводжується сертифікатом, що засвідчує сортові якості насіння та сертифікатом, що засвідчує посівні якості насіння, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видані такі сертифікати.
Сертифікати на насіння засвідчують, що насіння належить до сорту, щодо якого наявні відомості в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, та насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва.
Реєстр у вільному доступі розміщено на сайті Мінагрополітики у розділі «Є-Рослинництво» https://minagro.gov.ua/file-storage/reyestr-sortiv-roslin
Звертаємо увагу, що етикетка, якою маркуються партії насіння, наприкінці 2024 року зазнала деяких змін. Зокрема: напис «Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»» по лівому краю етикетки замінено на «Міністерство аграрної політики та продовольства України», додано інформацію щодо маркування гібридів, насіння генетично модифікованого сорту, а також задіяно нову помаранчеву етикетку, яка використовується виключно для партій насіння овочевих культур, які можна поширювати до завершення державної реєстрації сорту.
Змінено також принцип присвоєння індивідуального номера етикетки суб’єкта. Раніше він включав у себе один числовий багатозначний символ (порядковий номер), тепер він складається з трьох числових символів (0001-01-0000000001), де перший символ - номер присвоєний суб’єкту (виробнику насіння), другий - рік використання номеру етикетки і третій - порядковий номер. Таке маркування надасть змогу уникнути фальсифікату та перевірити відповідність насіння та виробника.
Враховуючи усі ризики та щоб не бути ошуканими рекомендуємо:
- купувати насіння лише у перевірених постачальників;
- вимагати від продавців насіння вітчизняної селекції супровідні документи на насіння, а саме: завірені суб’єктом господарювання копії сертифікатів на насіння (сертифікату, що засвідчує сортові якості насіння та сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння), а у випадку закупівлі насіння іноземної селекції - сертифікатів ОЕСР або країни походження та сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння, виданого на території України, а також опис сорту і фінансові документи (договір, видаткову накладну тощо);
Необхідно зазначити, що насіння, яке ввозиться на митну територію України для реалізації, повинно відповідати вимогам, установленим законодавством України у сфері насінництва та розсадництва. Для цього суб’єкт господарювання (ввезення) такого насіння звертається до органу із сертифікації із заявою про видачу сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, до якої додаються копії сертифіката ISTA та сертифіката ОЕСР (стосується насіння тих сільськогосподарських культур, до схем сортової сертифікації яких приєдналася Україна) або сертифіката країни походження.
- перевіряти оригінальність пакувань, звіряти інформацію, нанесену на етикетки, з наданими документами про сортові та посівні якості, а саме: ботанічний таксон, назву сорту, категорію, генерацію, номер партії, країну походження тощо.
Крім того, для уникнення неприємних несподіванок радимо завчасно перевіряти насіння на посівну придатність.
Гарних врожаїв та скорішої перемоги!